Обережно, змії! Актуальна інформація для мешканців Знам’янщини

1З настанням тепла все більше людей хочуть попрямувати на відпочинок кудись на природу, подалі від галасливого міста, а восени в повному спорядженні відправитись на «тихе полювання» за грибочками. Однак більшість забуває, що з потеплінням погрітися на сонечку хочуть не тільки люди, але й різні плазуни. Відтак, вже традиційно кожного року жертвами змій стають все більше мешканців Знам’янщини, які забувають про основні правила безпеки під час відпочинку на природі, а також перші дії у випадку «атаки плазуна». Останніми роками популяції змій у лісових масивах Чорного лісу значно збільшились, і бачити плазунів нині можна навіть в парках і поблизу помешкань громадян.

В Україні живуть 11 видів зміїв, із яких лише три є отруйними. Це представники роду гадюк – гадюка звичайна, гадюка Нікольського та степова гадюка. Всі три види гадюк мешкають у лісових масивах Чорного лісу, тому треба бути пильними і обережними і в лісі. Ще дві змії несуть серйозну небезпеку для людини, не будучи отруйними – каспійський полоз та ескулапів полоз.

Гадюки водяться поблизу боліт, у лісах, горах та на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їхня активність знижується, вони стають малорухливими та млявими, тому зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазунів.

Тож, що робити у випадку укусу змії та як відрізнити отруйну гадюку від неотруйної?

Чим тепліше на вулиці, тим активніше будуть поводитися змії.

З настанням теплої пори у Знам’янщини все більше почали фіксувати випадки укусів змій. Від укусу змії минулого року постраждали два мешканці району. Через укуси змій обидва чоловіки потрапили до реанімації.

Перший випадок стався безпосередньо в населеному пункті, коли чоловік наступив на гадюку прямуючи до авто, а інший чоловік став жертвою гадюки збираючи гриби в лісі.

Люди найбільше страждають від атак змій саме в літній період, оскільки гадюки найбільш активними є саме в спеку. Вони є холоднокровними тваринами та з настанням тепла шукають сонячні ділянки, куди виповзають, щоб погрітися. В таку погоду вони активно пересуваються, мігрують, полюють. Тому саме в таку погоду вони потрапляють нам на очі, і на жаль, в таку погоду найчастіше трапляються укуси. Але можу сказати, що ці укуси стаються через неправильну поведінку людей.

Як не стати жертвою змії?

Відправлючись на відпочинок чи прогулянку, де можуть бути змії, завжди варто думати про власну безпеку та про те, як слід діяти у випадку зустрічі із плазуном. Тож, перша за все, йдучи до лісу чи у місцевість, де можуть перебувати змії, потрібно взяти відповідне взуття та одяг. Варто одягти вільні штани із цупкої тканини, оскільки у випадку, якщо змія прокусить штани, то вона не зачепить шкіру. А взуття обов’язково повинне бути високим, аби прикривало оголені ділянки на нозі.

Варто мати із собою палицю, щоб нею у ділянках, де є густі кущі, пошарудіти та перевірити, чи немає небезпеки. Змії самі нападати не будуть, вони нападають тільки у випадку, коли відчувають для себе загрозу. Тому цією палкою можна їх трохи лякати, а також переконатися для себе, що там нічого немає. Потрібно пам’ятати, що на сонячних ділянках, або у якихось щілинах, печерах можуть бути змії, вони там створюють свої кубла. Тому просто так «голими руками» туди лізти не варто. Якщо побачили змію, то не треба в жодному разі старатися її рукою чи ногою відкинути, а краще її просто обійти. Якщо це велика змія і немає можливості обійти, то варто налякати її палицею, або ж палицею відкинути, але в жодному разі не робити цього руками.

1

Як розпізнати гадюку?

За розміром: довжина тіла коливається від 50 до 80 см.

За кольором: зазвичай гадюка має шкіру чорних, сірих, бурих, світло-жовтих тонів, іноді з вкрапленнями білого, а хвіст світліший за тіло.

Голова і очі: голова у цих плазунів має виражену трикутну форму з заокругленим носом і помітно виступаючими у боки скроневими частками, зіниці у них завжди вертикальні, у разі браку освітлення можуть ставати округлими як у котячих.

За характером: це не агресивні змії, при наближенні людини вони ліпше сховаються або поповзуть геть.

Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки – якщо на них випадково наступають, сідають чи лягають. Тому варто дотримуватися правил безпеки.

Радимо особливо не приглядатися до змії та з’ясовувати, чи вона отруйна, не варто, а треба просто уникати зустрічі з нею.

Якщо побачили у природі якийсь незрозумілий рух, то потрібно зупинитися, не робити різких рухів, тримати цю ділянку в полі зору, зробити 2-3 кроки назад та обійти це місце.

Сягаючи двох метрів, в окремих випадках 2,5 метрів у довжину, ця змія є найбільшою не тільки в Україні, а й у Європі.

Не варто сподіватись на поблажливу поведінку полозів. Каспійський полоз не отруйний, але цей недолік гад із лишком компенсує надзвичайно агресивним характером. При наближенні людини він згортається кільцями і готується до атаки. Кидок полоза може сягати двох метрів у довжину. Вкусити цей плазун прагне за обличчя або шию. В останньому випадку укус може бути досить небезпечним, адже пащу полоза прикрашають 22 гострих зуба. До речі, у середині XX століття в Європі загинуло 2 людини від втрати крові після укусів у шию.

Спина каспійського полоза забарвлена в темні тона сірого, чорного, бурого або вишневого кольорів. Черево завжди світло-жовте. Хвіст – довгий і тонкий.

А якщо ж змія все-таки вкусила?

У випадку, якщо вкусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Коли людину вкусила змія, то в неї з’являється слабкість, головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів, також може сильно знижуватися тиск.

Але до приїзду лікарів можна надати першу медичну допомогу потерпілому. Тому даємо невеликі поради як діяти при укусі змії:

-якщо людину вкусила змія, то потрібно охолодити місце укусу і не активно рухатися, адже від жвавих рухів кровообіг збільшується і отрута швидше буде поширюватися організмом,
-ділянку укусу потрібно зробити нерухомою,
-при укусі змії постраждалому потрібно багато пити,
-якнайшвидше потрібно звернутися до найближчого медичного пункту, де лікарі нададуть всю необхідну допомогу.
У випадку, якщо вкусила змія, не варто робити:

-не варто обробляти рану додатково;
-не потрібно припікати рану;
-не накладайте джгут;
-не можна висмоктувати отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
-не вживати алкоголь.

2

Що далі?

Після укусу змії потерпілого якнайшвидше потрібно відвезти до лікарні. На місці медики зможуть надати постраждалому усю необхідну допомогу. Варто зазначити, що так званим антидотом проти укусу змій є спеціальна сироватка, яку у лікарні потерпілому мають ввести медики.

Якщо ж змія завітала у гості?

Зустріти змій сьогодні можна не тільки у лісі. Вужі та гадюки можуть розводитися й неподалік місць, де живуть люди. Тому, якщо людина побачила змію біля свого будинку, обов’язково потрібно виловити її. Для цього, особливо якщо плазун отруйний, найкраще не покладатися на власні сили: викликати рятувальників або серпантологів.

Як бачимо, легше запобігти укусу, ніж лікувати його наслідки. Тому, аби не стати жертвою плазунів, потрібно просто дотримуватися елементарний правил безпеки на природі. Адже, як вже неодноразово зазначали фахівці, змії самі не атакують. Тому якщо не провокувати плазуна, то можна залишитись неушкодженим.

 

За інформацією ДП “Чорноліський лісгосп”

Додати коментар

Ви маєте Увійти , щоб додати коментар..