Обережно, кліщі!

2Звертаємо увагу, що разом із потеплінням у природі активізувались кліщі!

За декілька останніх днів березня в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» жителями м. Кропивницького та інших населених пунктів області доставлені для дослідження перші десятки екземплярів кліщів.

Поки що борелій (збудників хвороби Лайма) при дослідженні доставлених кліщів не виявлено, але небезпека така існує.

Як запобігти нападу кліщів та захворюванню на хворобу Лайма?

Загальноприйнятий міф: кліщі сидять на деревах і падають нам на голову. Але насправді кліщі знаходяться не на високих деревах, а на траві та кущах і чіпляються за ноги тих, що проходять мимо. Учепившись за штанину, або светр кліщ повзе вгору у пошуках місця зручного для укусу. Процес присмоктування не викликає больових відчуттів (у своїй слині кліщ містить знеболюючу речовину, яка й вгамовує біль від укусу). Потрапивши на тіло “господаря”, кліщ починає інтенсивно харчуватися, напиваючись кров’ю. Іноді цей процес триває до кількох днів. Кліщі спроможні поглинути кров в кількості, яка в сотні разів перевищує масу тіла.

На відміну від комарів, крізь одяг вони кусати не можуть. Їм потрібна ніжна шкіра. Улюблені місця для укусів – на рівні поясу, під гумкою від штанів, під колінами, на шиї, на підключичних, пахвових та пахових ділянках, за вухами.

Збираючись до лісу, радимо одягтися так, щоби не залишати відкритими руки, а особливо ноги. Це, зокрема, стосується дітей, які будуть на природі надто активними. Не забудьте заправити штани у взуття та одягти головний убір. Вкрай небажаний ворсистий одяг: як правило, в ньому розміщується безліч кліщів. Через кожні дві-три години не забувайте оглядати відкриті ділянки тіла.

Коли ви збираєтеся додому, ретельно огляньте та витрусіть верхній одяг та покривало, на якому сиділи.

Вдома необхідно одразу змінити одяг та білизну, оглянути один одного. Особливу увагу зверніть на ділянки тіла, які покриті волоссям. Якщо все-таки до вас присмоктався кліщ, не радимо відривати його відразу. Такі маніпуляції загрожують тим, що ви відділите лише тулуб паразита, а голівка його залишаться глибоко в шкірі, що може потім викликати запалення. Тому радимо звернутися за допомогою до фахівців в найближчий травматологічний пункт, якщо ви не маєте такої можливості – кліща треба витягувати самостійно.

Кліщі не встромляють свою голову, як комарі. Вони вкручуються в шкіру як шурупи. Відповідно, щоб позбавитися від кліща, його треба викрутити (проти годинникової стрілки). Це потрібно робити маленьким пінцетом дуже уважно та акуратно щоб голівка кліща не залишилася під шкірою. Кліщі вдало викручуються разом з головою приблизно в 7 випадках з 10.

1Існує ще один метод видалення кліща: зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на комаху між хоботком кліща та шкірою людини, затягніть. Згодом натягайте нитку за обидва кінця, одночасно підкручуючи їх за направленням проти часової стрілки. Поступово, без різких рухів видаліть паразита.

Після видалення кліща місце укусу обов’язково обробіть йодом або спиртом.

Якщо при витягуванні кліща відірвалася його голівка, яка має вид чорної крапки, місце присмоктування необхідно протерти ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видалити голівку стерильною голкою (заздалегідь прожареною на вогні), як видаляється звичайна заноза.

Самого ж кліща (якщо він ще не встиг напитися крові, видалений повністю та залишився живим) бажано здати в лабораторію особливо –небезпечних інфекцій нашої установи (м. Кропивницький, вул. Пушкіна, 40/9) для дослідження. Для підтримання життя кліща його необхідно зберігати та транспортувати, загорнувши в легкозволожений медичний бинт та помістивши у невелику скляну банку з кришкою. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими при температурі від +4 до + 8 °С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів.

Негайно звертайтеся до лікаря, якщо:

– видалення кліща було невдалим та в шкірі залишалась частина паразита;

– у вас з’явилося запалення в місті укусу, висип або ви занедужали;

– відчуваєте біль та свербіння у вусі (кліщ може заповзти в слуховий отвір у вусі, а присмоктавшись до барабанної перетинки, він здатен викликати її розрив та спричинити глухоту).

 

За інформацією Кіровоградського обласного лабораторного центру

Додати коментар

Ви маєте Увійти , щоб додати коментар..