Виставка «Маріуполь на межі» у Знам’янці (+фото)

DSC_03026 жовтня у будівлі музею в рамках мистецького проекту «У нас єдина доля – ім’я ій Україна» відбулося урочисте відкриття виставки «Маріуполь на межі». Свої роботи представили художниці Олена Украінцева (м. Маріуполь) та Ганна Торкаєнко (м. Донецьк). Виставка вже побувала в багатьох містах України: Ужгороді, Івано-Франківську, Тернополі та ін. У Знам’янці вона залишиться до 20 жовтня.
Олена Украінцева народилася і живе в Маріуполі. Творчий шлях розпочала ще в дитинстві – в ізостудії та художній школі. Отримала диплом економіста, але пізніше зробила вирішальний вибір і вступила до Харківської державної академії дизайну і мистецтв. З того часу бере активну участь у всеукраїнських та міських виставках, розвиває арт-проект про рідне місто. Ганна Торкаєнко – педагог і художник з Донецька, зараз проживає в Маріуполі. Усе своє творче життя присвятила дітям – працювала вчителем малювання у школі, потім організувала ізостудію. Після переїзду в Маріуполь, втрати роботи і житла стала більше уваги приділяти своїй творчості.

DSC_0290
Роботи Ганни та Олени виконані в різних техніках – акварель, пастель, вугілля, гуаш, гіпс… Проте глядачів вразили не різноманітність технік. Вразили небувалий, як для воєнної тематики картин, позитив, добро і любов, які виражають картини. Вразили відкритість та душевність самих художниць, які з відкритим серцем і чарівними посмішками говорили про рідне місто, про війну і про надію на світле майбутнє країни. «Головна ідея цієї виставки – показати життя нашого міста, яке живе між миром і війною. З одного боку, місто живе на межі бойових дій, у місті дуже багато військових та військової техніки, тут живуть багато переселенців, багато поранених солдатів на лікуванні. З іншого боку – наше місто живе мирним життям. Тематика наших картин – білявоєнна. Народжувалася виставка з картини «Лотова жена» (Г. Торкаєнко), на якій зображений погляд жінки, яка кидає останній погляд на минуле життя за мотивами біблейської притчі. Картина присвячена переселенцям, які так само,як і герої притчі, вимушені забути минуле життя і з одним чемоданом вимушені їхати невідомо куди. Цю тему продовжено в картині «Бувалий» (О. Украінцева), де зображений погляд, але вже солдата, який їде обороняти Батьківщину. Картина «Маріупольська Мадонна» (Г. Торкаєнко) була написана в період виборів в Маріуполі, коли думки населення розділилися діаметрально на всі проблеми: на проблеми вибору депутатів, на політичну ситуацію вцілому. Відбувся розкол. Ця робота – заклик до об’єднання, не можна ділити неділиме: Батьківщину, місто, країну, свої погляди! Ця виставка жива, це – справжні, люди, пейзажі, натюрморти! Головне, що ми хочемо донести до глядачів – це те, що життя триває! Не дивлячись на те, що воєнний конфлікт триває, так само і триває життя. Кожен фініш – це новий старт! Треба продовжувати жити! Без зайвого рожевого оптимізму бачимо майбутнє позитивним!»- розповіли художниці.

DSC_0291
Крім картин на виставці були представлені дизайнерські макети тетраподів, який виготовляє завод «Азовсталь». Дизайнери Оксана Радченко, Євгенія Стецька, Анастасія Пономарьова, Марія Мітіна, Марина Черипченко прикрашають тетрапади своїм живописом. Тетрапади – це споруди, які встановлюються на березі моря, для того щоб зберегти узбережжя та будівлі на ньому, працюють у якості хвильоріза. У Маріуполі їх було зроблено дуже багато, планувалось відправити їх до Криму, але через окупацію півострова, вони залишилися в місті. Спочатку, у 2013 році, вони розписувалися і залишалися в місті у якості арт-об’єктів. А вже у 2014 році з’явилася ідея їх використання для зупинення руху великої бойової техніки на блок-постах в зоні АТО. І для того, щоб вони не були сірими і депресивним, щоб підняти настрій бійцям, які там знаходяться, розмалювали тетрапади.
У рамках виставки також відбулася презентація книги «Атоми долі» – збірки поезії і прози, написана людьми, які вимушені були покинути домівки через бойові дії. Їх твори – це репортаж з місць бойових дій крізь призму власного життя, власних емоцій і переживань.

DSC_0301Юлія Геращенко

Додати коментар